UKE ocenia rynek telekomunikacyjny

Tegoroczny raport UKE pokazuje, że pod względem dostępności Internetu wprawdzie nadal pozostajemy daleko za najbardziej rozwiniętymi państwami europejskimi, ale pojawiają się pewne symptomy zmiany. Wskaźniki poprawia Internet mobilny.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w połowie każdego roku wydaje raport o stanie rynku telekomunikacyjnego. W raporcie opublikowanym w czerwcu 2011 r. regulator analizuje tę część sektora gospodarki technologii informacyjnych, która jest objęta obowiązkami sprawozdawczymi operatorów i dostawców usług na podstawie Prawa telekomunikacyjnego. Dotyczy to więc telefonii ruchomej, stacjonarnej i dostęp do Internetu. W sektorze, który w 2010 roku osiągnął przychody 42,8 mld zł utrzymuje się niewielka tendencja wzrostowa na poziomie 1,8%.

42,8 mld zł

to przychody operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych, w tym telefonii ruchomej, stacjonarnej i dostępu do Internetu.

O ile jednak liczba abonentów telefonii stacjonarnej w ostatnich latach spada, a telefonów komórkowych stabilizuje się na poziomie niedalekim saturacji, to rynek usług dostępu do Internetu cechuje spora dynamika. Nie wynika to jednak z poprawy opłacalności świadczenia usług dostępu do Internetu, ale z dążenia do stanu, w którym będą zaspokojone podstawowe oczekiwania, stopniowym odrywaniu się od pozycji marudera Europy. To dosyć oczywiste, biorąc pod uwagę, że średni miesięczny przychód z abonenta ARPU spadł w 2010 r. o ponad 11% do poziomu 40,1 zł.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny

Wolność kabli

Rynek usług dostępu do Internetu cechuje spora dynamika. Nie wynika to jednak z poprawy opłacalności świadczenia usług dostępu do Internetu, ale z dążenia do stanu, w którym będą zaspokojone podstawowe oczekiwania, stopniowym odrywaniu się od pozycji marudera Europy.

Przychody rynku dostępu do Internetu wzrosły o 5,2% w porównaniu z rokiem 2009. Największy udział w rynku ma dostęp stacjonarny za pośrednictwem xDSL, telewizji kablowych i osiedlowych sieci LAN, łącznie to nadal 64% przychodów z tego rynku. Prawie 2,5 mln użytkowników korzysta z modemów xDSL, z tego 79,5% to abonenci TP. Na podobnym poziomie 1,8 mln utrzymuje się liczba użytkowników Internetu dostarczanego w sieciach telewizji kablowych. To mieszkańcy miast, który korzystają już z coraz szybszych łączy szerokopasmowych. Ponad 82% z nich ma łącza powyżej 2Mb/s, ale operatorzy telewizji kablowych oferują już jako pakiet podstawowy łącza znacznie szybsze, nawet kilkanaście Mb/s. Z kolei średnia przepustowość łączy dostępowych dostarczanych abonentom TP bywa ograniczona, jeżeli mieszkają w większych odległościach od węzłów sieci. Z badań przeprowadzonych w 2010 na zlecenie UKE, wynika że prawie 53% konsumentów, którzy potrafią rozpoznawać takie parametry, jak przepustowość łącza, ma obecnie łącze powyżej 2Mb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200